Fungování

Akumulační krby

Jak fungují akumulační krby

Popis užívání akumulačního krbu

Akumulační krby jsou určeny pro všechny milovníky ohně. Bývají totiž často opatřeny velkými prosklenými dvířky a tím nabízí úžasný pohled do plamenů krbu. Při tomto komfortu však dokáží, díky své konstrukci a použitým materiálům, rozložit vytvořenou tepelnou energii do delšího časového intervalu. Tím sníží aktuální hodinový výdej tepelné energie a nepřetápí tak nepříznivě interiér.

Popis užívání akumulačního krbu

Způsob topení v akumulačním krbu

Akumulační krb používáme tak, že přikládáme přibližně 2 až 3 hodiny od počátečního zapálení (celkem tři dávky paliva). Během této doby má uživatel zajištěn pohled do plamenů. Díky své konstrukci krb naakumuluje velkou část vytvořené tepelné energie. Tuto energii odsálává krb svými stěnami ještě mnoho hodin po dohoření (takzvanými sálavými stěnami). Většina akumulačních krbů je dimenzována na časový interval 8 až 10 hodin.

Vzhled krbu a prostorová dispozice

Akumulační krby mohou být opatřeny různými dvířky. Obecně se dá říci, že čím menší dvířka vybereme, tím menší je podíl přímého sálavého tepla od plamenů ohně. Do domů s nižší energetickou ztrátou je tak vhodné použít dvířka menších rozměrů a naopak. Akumulační krb není nijak prostorově náročný. Rozměrově jsou akumulační krby podobné, leckdy identické, jako dříve oblíbené a často používané krby teplovzdušné. Rozdíly mezi těmito krby se skrývají v jejich konstrukci a způsobu používání.

Energetický výdej akumulačního krbu

Díky modernímu stavitelství rodinných domů má dnes většina vytápěných objektů tepelnou ztrátu pod 10 kW. Tepelná ztráta vyjadřuje, kolik objekt ztratí tepla větráním a prostupem tepla stavebními konstrukcemi za jednu hodinu. Zjednodušeně řečeno stejné množství tepla musíme do objektu každou hodinu přivést, abychom v domě udrželi požadovanou teplotu.
Je však třeba přihlédnout na fakt, že tepelná ztráta je určována pro teplotní extrém od -18 °C do -10 °C (v závislosti na oblasti a nadmořské výšce). Nejčastěji se venkovní teploty v topných dnech pohybují okolo cca 2 °C až 4 °C. Pro tuto teplotu je poté tepelná ztráta objektu přibližně poloviční.Když k tomu přičtu fakt, že většinou krbem přitápím jen lokálně část domu, tak reálné ztráty, které musím krbem vykrýt, jsou jen několik málo kilowatů za hodinu.A právě proto akumulační krby vytlačují dříve používané krby teplovzdušné, které moderní interiéry nezdravě a nepříjemně přetápějí. Jsou cenově dostupnou alternativou, která navíc vypadá podobně. Jen uživateli přináší tepelnou pohodu a zdravý způsob vytápění.

Sálavé teplo

Akumulační krb má navíc jednu obrovskou výhodu ve formě způsobu předávání tepelné energie do svého okolí. Na rozdíl například od teplovzdušných krbů, které jen ohřívají vzduch, využívají akumulační krby takzvaného sálání tepelné energie. Díky sálavému teplu nevzniká vrstvení do tepelných zón a teplota v místnosti je tak od podlahy po strop velice konstantní.

Jedná se vlastně o určitý druh infračerveného záření. Je to záření podobné záření slunečnímu. Jistě všichni znáte účinek slunečního záření, kdy i v mrazivých dnech dokáže slunce náš organismus příjemně zahřát. Stejně tak akumulační krb ohřívá předměty, do nichž vyzářená energie vstupuje bez zbytečného ohřívání vzduchu v okolí krbu.

Sálavé teplo na člověka působí regeneračně, protože dokáže působit na nervové zakončení v hloubce ~ 0,1 mm v tkáni. Tím uvolňuje a uklidňuje. Jeho konkrétní, vědecky podložené přínosy jsou:

  • Podporuje celkovou látkovou výměnu
  • Uvolňuje svaly a napětí v nich
  • Redukuje vysoký krevní tlak a podporují krevní oběh
  • Zlepšuje zásobování těla kyslíkem
  • Má pozitivní účinky na imunitní systém
  • Podporuje samoléčebný proces
  • Redukuje úroveň kyselin a očišťuje tělo

Sálavé teplo