Fungování

Krbová kamna

Jak fungují krbová kamna?

Krbová kamna fungují na podobném principu jako krby. Hořením dřeva vytvoří tepelnou energii a tu pak sáláním, nebo konvekcí (prouděním) ohřátého vzduchu předávávají do svého okolí.

Krbová kamna bývají především vnímány jako druhotný zdroj energie sloužící k přitopení a navození příjemné atmosféry v domácnosti.

Často bývá množství tepelné energie vytvořené během hoření větší, než je samotná potřeba moderních interiérů. Proto se moderní kamna čím dál častěji osazují akumulačním materiálem. Ten zajišťuje uložení alespoň části tepelné energie a její dodávání ještě několik hodin po vyhasnutí samotných kamen.

Jak fungují krbová kamna?

Umístění kamen

Umístění kamen se bude samozřejmě řídit dle umístění komínu. U něj nesmíme zapomenout na dostatečný průměr a výšku. Komín však není jediná podmínka pro připojení krbových kamen. V moderních interiérech je velice důležité přivést do místa instalace kamen takzvaný externí vzduch pro hoření. Průměr, stejně jako průměr komína je dán typem kamen.

Každá kamna by měla stát na nehořlavém materiálu ať už na dlažbě, plechu nebo skle. Tento materiál může být součástí podlahy nebo může být vyřešen jen jako podložka, která leží na například na plovoucí podlaze. Čím větší prostor pro podkladový nehořlavý materiál kamnům dáte, tím více zabráníte možnosti zničení okolní podlahy.

Okraje nehořlavého materiálu by měly přesahovat kamna minimálně o 10 cm vzadu i po stranách a minimálně o 30 cm vpředu. Jsou to normou dané minimální hodnoty a vůbec se nemusíte bát vytvářet podložku i větší. Jakékoliv hořlavé předměty by neměly být blíže bokům jak 20 cm (u jednoplášťových 40 cm) a zpředu více jak 80 cm.

Nezaberou moc místa, krásně ozdobí interiér a pohodlně vytopí místnost, v níž stojí. Krbová kamna jsou zařízení prostorově zcela nenáročná. Jde o lokální topidlo, které umožní majiteli příjemný pohled do plamenů. Krbová kamna můžete pořídit v moderním i rustikálním designu. Jsou proto vyhovující pro jakýkoliv typ prostoru od rodinného domu, přes chatu až například po zimní zahradu.

Umístění kamen