Fungování

Teplovodní krby

Popis užívání teplovodního krbu

Teplovodní krby kloubí vlastně dokonale dvě věci: pocity a emoce z pohledu na oheň s užitnými vlastnostmi a funkcí. Díky teplovodním výrobkům ušetříte velké náklady na vytápění z pohodlí Vašeho obývacího pokoje a k tomu si užíváte pohody u krásného hoření. Moderní teplovodní krby jsou opatřeny velkým pohledovým sklem a nabízí tak úžasný pohled do plamenů. V čem ale vynikají nejvíce? V tom, že pokud máte správně instalovaný teplovodní krb s akumulační nádrží, dokážete až 80% tepelné energie uložit právě do akumulační nádrže a odebírat ji přesně kdy potřebujete. Je to vlastně jediná technologie v kamnářském oboru, která nabízí takový komfort regulování a ovládání vytvořené energie.

Energii z nádrže je možné využít nejen pro vytápění radiátory či podlahovým vytápěním, ale také pro ohřev teplé vody pro běžné používání.

Dalším kouzlem teplovodního krbu je, že si umím určit objem akumulace (velikostí akumulační nádrže) a okamžitý výkon zdroje tepelné energie (krbové vložky). Různými kombinacemi těchto zařízení mohu vytvořit topný systém, v němž budu topit jednou za 24 hodin třeba jen pár hodin denně a pokryju kompletní tepelné ztráty domu.

Popis užívání teplovodního krbu

Vzhled krbu a prostorová dispozice

Teplovodní krby mohou být opatřeny různými dvířky. Obecně se dá říci, že čím menší dvířka vybereme, tím menší je podíl přímého sálavého tepla od plamenů ohně do místnosti. Do staveb s nižší energetickou ztrátou je tak vhodné použít dvířka menších rozměrů a naopak.

Teplovodní krb není nijak prostorově náročný. Rozměrově jsou vlastně identické, jako krby akumulační či teplovzdušné.

Vzhled krbu a prostorová dispozice

Vytápění prostor vzdálenějších od krbu

Vytápění tímto krbem není lokální záležitostí. Teplo z teplovodního krbu se dostane všude, kde máte klasický rozvod topného systému v domě.

Vytápění prostor vzdálenějších od krbu

Energetický výdej teplovodního krbu

Díky modernímu stavitelství rodinných domů má dnes většina vytápěných objektů tepelnou ztrátu pod 10kW. Tepelná ztráta vyjadřuje, kolik objekt ztratí tepla větráním a prostupem tepla stavebními konstrukcemi za jednu hodinu. Zjednodušeně řečeno stejné množství tepla musíme do objektu každou hodinu přivést, abychom v domě udrželi požadovanou teplotu.Je však třeba přihlédnout na fakt, že tepelná ztráta je určována pro teplotní extrém od -18°C do -10°C (v závislosti na oblasti a nadmořské výšce).

Nejčastěji se venkovní teploty v topných dnech pohybují okolo cca 2°C až 4°C. Pro tuto teplotu je poté tepelná ztráta objektu přibližně poloviční. V podstatě se počítají na jednotky kilowatů za hodinu.Teplovodní krby jsou tak oblíbené právě proto, že z nich umím dostat krátkodobě maximum tepelné energie. Tuto energii je možné uložit do akumulační nádrže a z ní odebírat přesně tolik, kolik potřebuji.